184 lejelejligheder i Albertslund

img8

I samarbejde med Koncenton skal Raundahl & Moesby være en del af en større byomdannelse af Hersted Industripark. Området omdannes til en levende bydel med boliger og erhverv. Grunden der er købt af Raundahl & Moesby, ligger 300 meter fra den kommende letbanestation Glostrup Nord, og kun 3 km fra Glostrup s-tog station.

Projektet er på 13.816 m² bolig og erhverv + 3.200 m² kælder. Byggeriet indeholder 184 Lejligheder og ét erhvervslokale, alle med syd-vest vendt altan eller terrasse. Kælderen huser parkeringspladser til biler og cykler, samt teknik og depotrum.

Byggeriet opføres som en firelænget karré i springende etageantal fra 4 til 7 etager. Facaden udføres med røde mursten og med fladt tag. I de enkelte boliger bliver der lagt vægt på at få lavet en funktionel indretning af værelser og opholdsrum, så boligerne henvender sig til en varieret beboergruppe.

projektdata

  • Status: Igangværende
  • Areal: 17.000 m²
  • Anvendelse: Boliger
  • Bygherre: Koncenton
  • Ingeniør: AFRY
  • Arkitekt: Holscher Nordberg A/S
  • Totalentreprenør: R&M
  • Afleveringsdato: September 2025

SE FLERE BILLEDER

Se alle fotos

BELIGGENHED

RAUNDAHL & MOESBY A/S Telefon +45 72 148 148

Cookies | 2016 © Raundahl & Moesby A/S